پنج شنبه ١٧ آذر ١٤٠١
 


چاپ خبر Print

بررسی عوامل ضعف نظام بانکی ایران درجهت تأمین مالی فعالیت‌های تولیدی


 

این مقاله توسط مهدی قاسمی سیانی، پژوهشگر مرکز علم و فناوری اسلامی به رشته تحریر درآمده که چکیده آن به شرح ذیل می باشد:

چکیده:

تأمین مالی پروژه‌های اقتصادی یکی از اساسی‌ترین مراحل ایجاد یک کسب‌وکار تولیدی است که اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. مطابق با دیدگاه رایج، بانک مؤسسه‌ای واسطه‌ای است تا عملیات جمع‌آوری وجوه خرد را انجام داده و این وجوه را به کسانی که نیازمند آن هستند، انتقال دهد. درواقع انتقال منابع نقدی حاصل از جمع‌آوری وجوه خرد به سمت تولیدات وظیفه واقعی شبکه بانکی است که گاه ممکن است این وظیفه به انحراف کشیده شود.

هدف از انجام این پژوهش بررسی علل و عوامل ضعف نظام بانکداری در تأمین مالی مطلوب فعالیت‌های تولیدی با استفاده از روش اجتماعی ژرف‌کاوی است. بر اساس این روش یک کنش اجتماعی تحت تأثیر برخی عوامل درونی و برخی عوامل بیرونی قرار دارد که عوامل درونی به دو دسته معرفتی و غیرمعرفتی و عوامل بیرونی نیز به دو دسته مشهود و غیر مشهود تقسیم می‌شوند. بدین منظور در گام نخست با مراجعه به منابع کتابخانه‌ای، مسائل توصیف اولیه‌ای از علل ضعف نظام بانکداری در جهت تأمین مالی فعالیت‌های تولیدی به دست آمد و سپس در گام بعدی با مراجعه به فضای دلالی این حوزه (تعدادی از بانک‌های شهر تهران) و انجام ده مصاحبه با کارشناسان و فعالان این حوزه، عوامل مدنظر استخراج گردید. نتایج پژوهش نشان می‌دهد که چهار عامل درونی معرفتی و سه عامل درونی غیرمعرفتی بر انحراف منابع بانکی مؤثر بوده‌اند؛ لذا می‌بایست برای اصلاح وضعیت موجود در بانکداری ایران، راهکارهای ارائه شده موردتوجه قرار گیرند.

 

واژگان کلیدی: تأمین مالی، تولید، بانک، چالش‌های بانکداریدانشجوی دکتری علوم اقتصادی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام؛ ghasemisiyani@isu.ac.ir

 


1401/02/24 - ١٤:٢٢ / شماره خبر: ٢٩٢٠ / تعداد نمایش خبر: 365
1401/02/24 - ١٤:٢٢ / Code: ٢٩٢٠ / Number: 365
 
 
 

خروج
«نشریات علمی مرکز»

              


آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام 

  پست الکترونیکی: ist@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:13588