پنج شنبه ١٧ آذر ١٤٠١
 


چاپ خبر Print

نظام فقهی تربیت کودک و نوجوان در اسلام


در متون اسلامی سرمایه‌های ارزشمندی برای زندگی الهی و حرکت به سوی خدا وجود دارد که به جهت اینکه به صورت بسته عملیاتی و برنامه اجرائی عرضه نشده معمولاً در زندگی فردی و اجتماعی به عمل منجر نمی‌شود. نظام فقهی تربیت در اسلام مجموعه‌ای است مشتمل بر راهبردهای اصلی تربیت از منظر قرآن و عترت که با نگاهی جامع و فراگیر و با روش فقهی معتبر استنباط شده و با روش مدلسازی علم دینی در قالب مدل عملیاتی بسته بندی شده و قابلیت اجراء دارد.

 

هدف و ضرورت

نبود مدلهای تربیتی اسلامی سبب شده که مراکز آموزشی و پرورشی به مدلهای رقیب غیراسلامی روی آورده و از آن در تربیت کودک و نوجوان استفاده نماید. مدلهای تربیتی چون پایه شکل‌گیری روحیات و رفتار انسان است به هر مقدار انحراف داشته باشد آن انحراف به فرد و از آنجا با ساختار کل جامعه سرایت خواهد کرد. از این رو ضروری است که مدلهای اسلامی موجه و مبتنی بر روشهای فقهی و اصولی تولید شده و از آن در راستای تربیت الهی و خدامدارانه استفاده شود.

 

دست آوردهای مقاله:

1. تدوین راهبردهای تربیت در دوران کودکی و نوجوانی بر اساس اسلام

2. تنظیم و دسته بندی راهبردها در قالب مدل عملیاتی

3. ارائه راهکارهای اصلی هر یک از راهبردها برای تربیت

4. برنامه راهبردی تربیت کودک و نوجوان از منظر اسلام

 

سرفصل‌هاي اصلي تحقيق:

1- مدل نگرشی دین به مقوله کودک و نوجوان

2-آماده سازی در کودکان و نوجوانان برای تربیت

3-تبیین فلسفه عبادی در حد درک کودکان و نوجوانان

4-روش ها و شیوه هی انتقال مفاهیم دینی

 

 

در این نوشتار که به قلم حجت الالسلام حسن وکیلی به نگارش درآمده است در مورد بازی بحث می شود؛ که چیست و چه جنبه هایی دارد و نظر اسلام در مورد بازی چیست. در گام بعدی می خواهیم جایگاه بازی در تربیت رابررسی کنیم که در دوره های گوناگون بازی چه معنایی می دهد و چه قدر باید بازی کرد؟ در این مقاله ابتدا به جایگاه بازی در زندگی بزرگسالان و سپس نقش آن در تربیت در هفت سال اول پرداخته شده و در نتیجه  حد و مرز بازی در دوره هفت تا چهارده سال نیز مشخص گشته است. 1401/02/26 - ١٤:١٥ / شماره خبر: ٢٩٢٧ / تعداد نمایش خبر: 368
1401/02/26 - ١٤:١٥ / Code: ٢٩٢٧ / Number: 368
 
 
 

خروج
«نشریات علمی مرکز»

              


آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام 

  پست الکترونیکی: ist@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:13589