پنج شنبه ١٧ آذر ١٤٠١
 


چاپ خبر Print

دوره علمی و فرهنگی «مسجد تمدن ساز» برگزار شد


دوره علمی و فرهنگی «مسجد تمدن ساز» به همت بنیاد علمی فرهنگی حیات با حمایت دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام برگزار شد.  

محمد جبارپور، در نخستین نشست این دوره ها به بیان شکل گیری تمدن غرب پرداخت و گفت: آنان برای دست یابی به بهشت زمینی عقل بدون وحی را معیار قرار دادند و این نگاه غیر مادی، مسیر تمدنی غرب شد.

وی با اشاره به این مطلب که تمدن سازی فرآیندی در جامعه است، تصریح کرد: در عین حال در شرایط فعلی تمدن غربی در جهان وجود دارد که این تمدن در بستر نیازهای اولیه و ثانویه انسان رسوخ کرده است.

این محقق و پژوهشگر با بیان اینکه تمدن سازی در سه بستر تفکر و فرهنگ و تمدن صورت می گیرد، بیان داشت: در واقع ایجاد یک تمدن براساس بن مایه های فکری و فرهنگی است که اگر نباشد تمدن به وجود نمی آید و در عین حال تفکر، فرهنگ به وجود می آورد و از طرفی فرهنگ باورهایی است که در جامعه شبکه ای از نیازها را در برمی گیرد.

ایشان با اشاره به این مطلب که برای ایجاد تمدن نیاز به پشتوانه فکری و فرهنگی است، تصریح کرد: در عین حال تفکر لایه پنهان انسان و جامعه است که نمی شود به آسانی آن را مشاهده کرد.

وی در ادامه با اشاره به سه مواجهه متفاوت متفکران در برابر تمدن غرب گفت: برخی آن را به صورت مطلق قبول کردند و برخی آن را به صورت مطلق نپذیرفتند و گروه سوم به صورت گزینشی این تمدن را انتخاب می کنند.

گفتنی است، در این دوره که از 14 تا 16 شهریور ماه برگزار شد اساتید برجسته ای چون حجت الاسلام واسطی، استاد حوزه و دانشگاه، حجت الاسلام کشوری، دبیر الگوی پیشرفت اسلامی، حجت الاسلام قوامی، امام جمعه پردیسان قم، محمد حسین رجبی دوانی، عضو هیأت علمی دانشگاه جامع امام حسین(ع) با موضوعات جایگاه مسجد در تمدن اسلامی، جایگاه مسجد در شهر اسلامی، کارکرد تمدنی مسجد در سیره اهل بیت(ع)، تبیین مدیریت شهری مسجد محور، کار تشکیلاتی مسجد محور و ارائه الگوهای مساجد موفق در کشور به ایراد سخن پرداختند.


1401/04/12 - ١١:٥٧ / شماره خبر: ٣٠٢٦ / تعداد نمایش خبر: 225
1401/04/12 - ١١:٥٧ / Code: ٣٠٢٦ / Number: 225
 
 
 

خروج
«نشریات علمی مرکز»

              


آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام 

  پست الکترونیکی: ist@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:13596