پنج شنبه ١٧ آذر ١٤٠١
 


چاپ خبر Print

دروس ترمیک | نظام اقتصادی اسلام | دکتر حسن سبحانی


با توجه به اهمیت و ضرورت اثبات عملی و عینی وجود علوم انسانی اسلامی جهت آموزش های مورد نیاز نظام رسمی آموزشی کشور در حوزه و دانشگاه، ارائه محتوا برای سرفصل‌های دروس دانشگاهی رشته‌های مصوب وزارت علوم با رویکرد اسلامی و همچنین ارائه دروس خارج حوزوی فقه معاصر و فقه نظام با بهره‌گیری از اساتید صاحب نظر و شهیر بسیار حائز اهمیت است.

از طرفی امروزه بسیاری از دانشجویان و دانش پژوهان به دنبال دسترسی به محتوای مناسب آموزشی با هزینه اندک و همچنین محتوای آموزشی تدریس شده توسط اساتید مجرب و مشهور می‌باشند. از همین رو سامانه‌ای تعبیه شده تا با تجمیع دروس حوزوی و دانشگاهی در زمینه علوم انسانی اسلامی زمینه نشر و گفتمان سازی محتواهای تولید شده و بستر لازم برای دستیابی عموم افراد به این مباحث را  فراهم نماید و گامی در جهت تحقق عدالت آموزشی که از جمله اهداف انقلاب اسلامی است، بردارد.

اهداف این طرح عبارتند از:

·         تولید متن و محتوای آموزشی در حوزه علوم انسانی اسلامی

·         تحقق عدالت آموزشی در حوزه علوم انسانی اسلامی

·         انسجام محتواهای علوم انسانی اسلامی در حوزه رشته های مختلف

·         تبدیل علوم انسانی اسلامی به گفتمان رایج

·         نقد و بررسی تولیدات موجود در حوزه علوم انسانی اسلامی و کمک به ارتقای دانش در این حوزه

از جمله دروس برگزار شده در دوره های دروس ترمیک سلسله جلسات دکتر حسن سبحانی، استاد تمام دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران می باشد که در 10 جلسه به تدریس نظام اقتصادی اسلام پرداختند. ایشان در این جلسات نگاه های اشتباه در مورد اقتصاد اسلامی را تبیین و نقدهای مطرح به اقتصاد اسلامی را رد کردند. همچنین ایشان در تبیین وجود حتمی و ضروری اقتصاد اسلامی برای اداره شرعی و معنوی جامعه اسلامی به صورت تفصیلی به بیان مطالب خود پرداختند. استاد سبحانی پس از نتیجه گیری الزامی بودن اقتصاد اسلامی برای جامعه مؤمنین به تبیین این گزاره پرداختند که: نه تنها اقتصاد اسلامی ضروری است بلکه خود دارای یک سیستم برای اداره حکومت اسلامی میباشد که باید آن را کشف کرد.1401/04/14 - ١٧:٥٩ / شماره خبر: ٣٠٣٣ / تعداد نمایش خبر: 215
1401/04/14 - ١٧:٥٩ / Code: ٣٠٣٣ / Number: 215
 
 
 

خروج
«نشریات علمی مرکز»

              


آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام 

  پست الکترونیکی: ist@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:13606