پنج شنبه ١٧ آذر ١٤٠١
 


چاپ خبر Print

کتاب | مبانی و نظریات روش شناسی تولید علم دینی


کتاب مبانی و نظریات روش شناسی تولید علم دینی به همت پژوهشکده کوثر و با همکاری مؤسسه فتوح اندیشه به رشته تحریر درآمد. 

در پیشگفتار این کتاب آمده است:

در جهان امروز علوم انسانی بیشتر به دانش‌هایی گفته می‌شود که در مقابل علوم طبیعی(همانند آموزش‌های فنی حرفه‌ای) قرار می گیرد. در ایران این شاخه از علوم بر اساس تعریف آن بر اساس موضوع به دسته‌ای از علوم اطلاق می‌گردد که به مسائلی چون جامعه، فرهنگ، زبان، رفتار و کنش و روان و اندیشه انسان تمرکز دارد. یکی از ابزارهای تغییر و تحول در علوم، گفتمان‌سازی و ایجاد تضارب آراء در زمینه ی مبانی و رویکردهای مختلف هر علم می باشد. از این رو بررسی نظریات و رویکردهای مختلف در علوم انسانی و اجتماعی نیز همچون سایر علوم راه را برای تغییر و تحول نظریه ها و موضوع رشته‌ها و شاخه‌های مختلف این سنخ از علوم هموار می‌سازد.

بحث روش شناسی علم دینی در میان مطالعات علوم انسانی اسلامی،  مساله ای مهم و حیاتی به شمار می‌رود. در واقع از آن جایی که نگاه انسان به مبانی و نظریات این امر در تعریف وی از علم دینی مؤثر است نیز بر اهمیت مباحث روش شناسی تأکید دارد. بر همین اساس شناخت مبادی و مبانی روش‌شناختی در عرصه تولید علمی دینی از اهمیت روزافزون برخوردار است و گفتمانسازی و نشر آن به این امر کمک شایانی می‌کند.

کتابی که در پیش روی شماست شامل جلسات گفتارهایی در مبانی و نظریات روش شناسی تولید علم دینی است که از سوی جمعی از اسانید حوزه و دانشگاه در  موسسه ی مفتاح در شهر قم برگزار گردیده است. این مجموعه در تلاش است در راستای ایجاد زمینه تضارب آراء در زمینه علوم انسانی و تولید علم دینی به معرفی برخی نظرات در این زمینه بپردازد و امید است مورد استفاده پژوهشگران این حوزه قرار گیرد.


1401/05/01 - ١٢:٥٣ / شماره خبر: ٣٠٧٩ / تعداد نمایش خبر: 314
1401/05/01 - ١٢:٥٣ / Code: ٣٠٧٩ / Number: 314
 
 
 

خروج
«نشریات علمی مرکز»

              


آدرس: تهران - بزرگراه شهید بابایی - دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام 

  پست الکترونیکی: ist@ihu.ac.ir

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه جامع امام حسین(علیه السلام) می باشد.
همراهان این صفحه:13610